scoruri, rezultate, golul Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho a iesit din lotul Angliei, Manchester United vs Sheriff Tiraspol

[ad_1]

Cristiano Ronaldo a marcat pentru prima dată în acest sezon, când Manchester United și-a reluat campania Europa League cu o victorie cu 2-0 la Sheriff Tiraspol.

Ronaldo a mers șapte meciuri fără gol în acest sezon înainte ca atacantul United să transforme un penalty în prima repriză împotriva campioanei Moldovei.

A fost cel de-al 699-lea gol al jucătorului de 37 de ani, dar celebrarea discretă a lui Ronaldo a fost în concordanță cu natura confortabilă a celei de-a treia victorii consecutive în deplasare a lui United.

Urmăriți în fiecare săptămână cei mai buni fotbaliști din lume cu beIN SPORTS pe Kayo. Acoperire LIVE a Bundesliga, Ligue 1, Serie A, Carabao Cup, EFL și SPFL. Nou în Kayo? Începeți încercarea gratuită acum >

Cristiano Ronaldo de la Manchester United sărbătorește după ce a marcat.  (Fotografia de Oleg Bilsagaev/Getty Images)
Cristiano Ronaldo de la Manchester United sărbătorește după ce a marcat. (Fotografia de Oleg Bilsagaev/Getty Images)Sursa: Getty Images

A fost genul de joc lipsit de farmec pe care Ronaldo părea disperat să-l evite când și-a lansat oferta eșuată de a părăsi Old Trafford pentru un club din Liga Campionilor în această vară.

Însă starul Portugaliei va fi uşurat că a fost trecut pe foaia de scor, după ce Jadon Sancho l-a pus pe United în avantaj cu un răspuns în timp util în ziua în care a fost retras din lotul Angliei.

Ronaldo a ratat turneul de pre-sezon al lui United din „motive de familie” și, în timp ce Ten Hag a fost mulțumit de contribuția sa împotriva lui Sheriff, el spune că atacantul are nevoie de mai multă muncă pentru a atinge cea mai bună formă.

„Ne-am putea aștepta ca atunci când pierzi pre-sezon, așa că trebuie să muncească din greu și să investească pentru a obține condiția fizică potrivită și apoi va înscrie mai multe goluri”, a spus șeful United, Erik ten Hag.

„Puteți vedea că este foarte aproape și când va fi mai în formă le va termina. Cred că s-a angajat total în acest proiect și această echipă.

„Avea nevoie de acest obiectiv. A fost aproape de mai multe ori. Vedeți legături în jurul lui.

„Suntem fericiți pentru el și echipa a vrut ca el să marcheze golul, așa că e bine.”

Ten Hag a fost mulțumit de contribuția lui Ronaldo împotriva Sheriff. (Foto de Daniel MIHAILESCU / AFP)Sursa: AFP

United a pierdut deschiderea grupei E cu 1-0 în fața Real Sociedad. Oamenii lui Ten Hag nu le-a lăsat loc de eroare la Chișinău și au fost până la capăt împotriva unei trupe Sheriff care a învins Real Madrid în faza grupelor Ligii Campionilor sezonul trecut.

Prima călătorie a lui United în îndepărtatul avanpost al Moldovei a servit ca o amintire dureroasă a statutului lor diminuat după eșecul sezonului trecut de a se califica în Liga Campionilor.

Dar, arătând respect pentru șerif, Ten Hag a numit o echipă puternică, iar Sancho, una dintre cele cinci schimbări, a lovit cu primul atac semnificativ al lui United în minutul 17.

Luând pasa lui Christian Eriksen în pas, Sancho a schimbat inteligent direcția în careul șeriffului, oferindu-și spațiu pentru a planta un nou finisaj în colțul de jos de la 12 metri.

Jadon Sancho a jucat un rol cheie în victorie. (Foto de Daniel MIHAILESCU / AFP)Sursa: AFP

A fost răspunsul perfect pentru Sancho după ce a fost exclus din lotul Angliei pentru meciurile din Liga Națiunilor împotriva Italiei și Germaniei.

Ronaldo a dublat avantajul lui United în minutul 39, reușind cu ușurință lovitura de la loc după ce Diogo Dalot a fost doborât de Patrick Kpozo.

United rămâne la trei puncte în spatele liderilor grupelor Real Sociedadcare a câștigat 2-1 impotriva Omonia Nicosia.

Sociedad a luat conducerea prin Ander Guevara în minutul 30, iar fostul atacant Crystal Palace Alexander Sorloth a câștigat în minutul 80, după ce Bruno a egalat cu opt minute mai devreme.

Andrea Belotti a marcat primul Roma obiectivul de a limita lor 3-0 câștigă împotriva a 10 jucători HJK Helsinki la Stadionul Olimpic.

Echipa lui Jose Mourinho a suferit o înfrângere șoc cu 2-1 în fața lui Ludogorets în deschiderea grupei C, dar totuși a rămas sub control după ce căpitanul HJK, Miro Tenho, a fost eliminat în minutul 15 pentru malpraxis asupra lui Belotti.

Paulo Dybala a avut nevoie de doar 69 de secunde pentru a trece din impas după ce a intrat la pauză când a tras acasă de la marginea careului.

Lorenzo Pellegrini a marcat al doilea după 49 de minute, fostul atacant din Torino Belotti batând acasă în minutul 68.

În grupa A, Bodo/Glimt a bate FC Zürich 2-1 ocupa primul loc cu meciul lui Arsenal împotriva PSV Eindhoven amânat după moartea Reginei Elisabeta a II-a.

Surprinde liderii Bundesliga Union Berlin prăbușit la a 1-0 înfrângere la Braga întrucât golul lui Vitor Oliveira din minutul 77 a stabilit egalitatea Grupei D.

În grupa F, Midtjylland propulsat la un nivel uluitor 5-1 destramarede Lazioin timp ce Feyenoord Interul iranian Alireza Jahanbakhsh a marcat un hat-trick 6-0 demolarea de Sturm Graz.

WEST HAM SURVIVE FEAR CA VILLARREAL WIN CONFERENCE LEAGUE

West Ham a supraviețuit unei prime sperii pentru a câștiga cu 3-2 împotriva danezilor Silkeborg, iar Villarreal a devansat Hapoel Beersheba în faza grupelor Europa Conference League.

Silkeborg, care a făcut prima lor apariție în faza grupelor în Europa de la Cupa Intertoto din 1997, a trecut din impas după mai puțin de cinci minute datorită efortului lui Kasper Kusk.

Hammers au răspuns chiar înainte de sfert de oră, când Manuel Lanzini a transformat o lovitură.

Oaspeții au luat conducerea în minutul 25, când Gianluca Scamacca a marcat al treilea gol pentru club, înainte ca veteranul fundaș central Craig Dawson să înscrie un al treilea pentru Anglia înainte de pauză.

West Ham a supraviețuit unei sperii. (Fotografia de Marc Atkins/Getty Images)Sursa: Getty Images

Soren Tengstedt a redus conducerea pentru echipa lui David Moyes cu 15 minute rămase, dar au rezistat pentru oa doua victorie consecutivă în competiție.

“La 3-1 ar fi trebuit să fie confortabil. Am avut șanse să facem patru sau cinci. Aveau să-l facă mereu nervos”, a declarat Moyes pentru BT Sport.

„Noi am făcut treaba și am făcut-o. Am ieșit din casa noastră și am câștigat. A câștiga confortabil în Europa nu este ușor.

Semifinaliștii Ligii Campionilor din sezonul trecut Villarreal și-au continuat începutul perfect la turneul de gradul al treilea, când atacantul în vârstă de 35 de ani Jose Luis Morales a marcat al patrulea gol al campaniei într-un 2-1 victorie în Israel împotriva bere sheva.

Gazdele au egalat după oră printr-un efort al lui Rotem Hatuel, înainte ca Alex Baena, în vârstă de 21 de ani, să înscrie învingătoarea pentru spanioli.

După problemele cu fanii de săptămâna trecută pe coasta Mediteranei între Placut și Köln, partea franceză a tras 1-1 cu sârbii Partizan Belgrad în timp ce fundașul stânga al Angliei Joe Bryan și-a deschis contul pentru clubul din Ligue 1.

Köln a depasi slovacă4-2 mulțumită unei două două de la mijlocașul austriac Dejan Ljubicic.

Mai devreme, ținuta olandeză AZ Alkmar a rămas neînvins în vârful Grupei E după ce l-a lovit pe Vaduz din Liechtenstein 4-1 după cum au marcat fundașul dreapta japonez Yukinari Sugawara și mijlocașul Dani de Wit în timpul prelungirii.

Interagul Coastei de Fildeș Max Gradel a marcat al treilea gol al sezonului în toate competițiile Sivasspor turcesc căptuşite Românii Cluj 1-0.