Sydney Swans l-a învins pe Collingwood cu un punct pentru a ajunge la marea finală AFL împotriva lui Geelong

[ad_1]

Sydney a repetat istoria, câștigând Marea Finală cu o victorie epică de un punct asupra lui Collingwood la SCG sold-out.

În fața unei mulțimi de 45.608 de spectatori, Swans au trecut în spate în ultimele secunde pentru a-și asigura victoria de la 14.11 (95) la 14.10 (94) în runda preliminară.

Ei îl vor înfrunta pe Geelong într-o mare finală pentru prima dată sâmbăta viitoare la MCG.

Singura finală preliminară SCG a lui Sydney a fost o victorie cu un punct în fața Essendonului în 1996 – începutul unei epoci care a avut două premiere și acum șase apariții finale majore.

Magpies – care au devenit copiii inimii AFL în acest sezon cu o serie de victorii înguste – păreau abătuți în al treilea mandat când au căzut cu șase goluri în urmă.

Dar s-au dus patru la unu în ultimul sfert, aproape să înceapă din nou.

Mai presus de toate, Tom Papeley a fost plătit și a marcat al treilea gol pentru Sydney, la jumătatea mandatului trecut, când ar fi trebuit să fie penalizat pentru un impuls asupra lui Darcy Moore.

Luke Parker l-a depășit pe starul Collingwood, Jordan De Goey, într-o performanță mai bună la sol, în timp ce căpitanul Scott Pendlebury a fost remarcabil pentru Magpies.

Lance Franklin a marcat două goluri în prima repriză pentru Swans, ducându-l pe locul al treilea la golurile AFL în finală cu 74.

Patru jucători de la Sydney Swans AFL se felicită reciproc după un gol împotriva lui Collingwood.
Lance Franklin (al doilea de la stânga) a adăugat la numărul său de goluri în finală.(Getty Images/AFL Photos: Dylan Burns)

Jucătorul cheie al Swans, Sam Reid, a fost înlocuit la începutul celui de-al treilea mandat cu o accidentare a adductorului, punându-l în serios îndoieli pentru Marea Finală.

Sydney l-a copleșit devreme pe Collingwood și Parker a marcat primul gol al gazdelor în minutul al doilea.

Un jucător de la Sydney Swans AFL își bate pumnii în timp ce sărbătorește un gol împotriva lui Collingwood.
Luke Parker (centru) sărbătorește primul gol al jocului.(Getty Images: Cameron Spencer)

Au fost o mulțime de griji și sănii, dintre care multe se învârteau în jurul lui Franklin.

Nucul tare de Collingwood, Brayden Maynard, a mers în rolul principal pe Sydney și s-au ciocnit frecvent.

Dar Maynard și Magpies gâdilau coada leului și strategia lor a mers greșit.

Franklin – după o finală liniștită de calificare împotriva lui Melbourne All-Australian Steven May – a fost mult mai proeminent.

Maynard a fost dat afară de la Franklin la sfârșitul celui de-al doilea mandat, imediat după ce a acordat un penalty de 50 de metri care i-a permis lui Papley să înscrie.

Un jucător de la Collingwood AFL lovește un coechipier împotriva lui Sydney.
Darcy Moore (centru) a avut un alt joc important pentru Magpies.(Getty Images: Cameron Spencer)

Swans a alergat cu 4,2 în primele 22 de minute pentru a prelua controlul, înainte ca Collingwood să înscrie primul lor gol cu ​​un ochi la Will Hoskin-Elliott.

A fost o primă repriză rapidă și furioasă, cu un scor total de 18,8 – cel mai mare dintr-o primă jumătate de finală din 2010.

Sydney a condus cu 21 de puncte în sfert și cinci goluri la pauza principală, respingând un contraatac de la Collingwood în al doilea mandat și marcând trei din ultimele patru goluri ale reprizei.

Reid s-a încălzit după pauză, dar apoi a părăsit terenul și Braeden Campbell a fost înlocuit în joc.

De asemenea, Cox a părăsit jocul în al treilea mandat cu o accidentare inghinală, Nathan Kreuger luându-i locul.

Un jucător de la Sydney Swans AFL arată cu degetul spre mâna dreaptă în timp ce sărbătorește un gol.
Logan McDonald s-a numărat printre atacanții lui Swans în victoria lor împotriva Magpies.(AAP: Dean Lewins)

Meciul a trecut peste 12 minute de la al treilea mandat, când Moore – probabil jucătorul de la finală în primele două săptămâni – a încercat să-i treacă o pasă lui Jeremy Howe.

Justin McInerney a dezlănțuit lovitura și a alergat la poartă și le-a oferit celor de la Swans 35 de puncte.

Dar Magpies s-au adunat, marcând următoarele două goluri.

Și când Isaac Heeney a ratat un șut pe poartă după sirena de trei sferturi, diferența a fost de doar 23 de puncte.

Consultați modul în care s-a desfășurat acțiunea pe blogul nostru.

Actualizări live

De Dean Bilton

E totul despre noi!

(Getty Images: Matt King)

A fost ceva, nu-i așa? Un meci pe care nu-l vom uita niciodată și o victorie care a creat o mare finală delicioasă între Geelong și Sydney săptămâna viitoare.

Vă mulțumesc foarte mult pentru compania dumneavoastră în seara asta. Voi reveni pe blog mâine seară pentru Brownlow (da, nu uitați că Brownlow este mâine seară!), iar apoi ABC Sport va fi plin până la refuz cu conținut grozav de final de joc toată săptămâna. Va fi masiv.

Vă mulțumim pentru companie, ne vom revedea foarte curând.

Cea de-a cincea mare finală a lui Buddy Franklin vă așteaptă

Ar putea Lance Franklin să finalizeze un an în care a marcat al 1.000-lea gol cu ​​al treilea mandat de premier și primul ca Swan?

Ar trebui să ne numărăm cu toții binecuvântările pentru a-l vedea pe acest om cântând din nou pe cea mai mare scenă dintre toate.

Etapele tribunei SCG

(Getty Images: Dylan Burns)

La revedere pentru Josh Kennedy

(Getty Images: Cameron Spencer)

Mijlocașul legendar al Swans a recunoscut în cursa sa că a fost din nou în formă până la sfârșitul sezonului, așa că a profitat în această seară de a-și lua rămas bun de la fanii din Sydney. Și ce transport magnific a fost.

Un jucător campion, a cărui contribuție în săptămâna viitoare va fi de neprețuit pentru tinerii săi coechipieri.

Acest moment magic

Cântați tare, fani din Sydney

Vrei să retrăiești această finală?

Acesta este probabil mai mult pentru fanii Swans.

Ce zici de acele mărci ale lui Lance Franklin și Tom Hickey și prada de la Callum Mills? Disperarea totală a acestor jucători Swans. Și totuși, mingea s-ar fi putut revărsa atât de ușor peste un jucător de la Collingwood în orice moment pentru o lovitură câștigătoare.

Marginile erau atât de ridicol de subțiri.

Sydney!

(PAA: Dean Lewins)

Swans au ajuns la o altă mare finală, cu una dintre cele mai interesante echipe pe care le-au construit în mulți ani. Sunt o echipă tânără, ai cărei ani cei mai buni îi mai au în față, dar care a rezistat unei ocazii gigantice și a găsit o cale de ieșire.

Prima repriză a strălucit de la Sydney, fotbalul lor a fost mult prea bun pentru ca Collingwood să le poată descurca. Întrebarea urma să fie cum aveau să răspundă provocării lui Pies – poate că era cu cea mai mică marjă posibilă, dar au rezistat. Sfidând ultimele momente, jucătorii tineri și bătrâni s-au ridicat în cele mai critice momente și și-au asigurat o victorie pentru veacuri.

Sunt doar la o victorie distanță.

Collingwood

Ce mai poți spune? Vor vorbi despre această echipă Collingwood timp de generații. De la șase goluri la mai puțin de un punct, nicio altă echipă din competiție nu ar fi putut face ceea ce a făcut Collingwood în această seară.

Sezonul lor se termină la un pas de marea finală, dar a trecut cu un sezon dincolo de cele mai sălbatice visuri ale lor. Băieții lui Craig McRae sunt destinați pentru lucruri grozave, dar chiar dacă vor merge până la capăt la un moment dat în viitor, nu sunt sigur că anul va fi la fel de special ca acesta.

Ce echipă extraordinară de fotbal. Ei au adus mai multă magie în acest sezon decât orice altă echipă.

Evenimentul important

FT: SYDNEY CÂȘTIGĂ CU UN PUNT! LEBEDE SUNT ÎN GF!

Glumești cu mine? La ce tocmai am asistat la SCG în seara asta?

Lebedele au făcut-o! Împotriva valului în creștere, s-au menținut cumva. Doar.

Sydney îl va înfrunta pe Geelong într-o mare finală, după probabil cea mai bună finală preliminară pe care am văzut-o în acest secol.

1′: Întuneric în spate! Lebedele vor câștiga!

De la un punct! Lebedele vor câștiga!

1′: Plăcintele se opresc în interiorul celor 50!!

1′: limita de aruncare în interiorul Swans 50

Mai sunt 51 de secunde, timp pentru Sydney.

2′: Tom Hickey cu big bang!

Un alt mare marcaj disputat! Gata cu secundele arse! Lebede în 50 acum!

2’: Franklin cu o notă uriașă disputată!

Îl depășește pe Howe pentru a apuca aripa centrală! Și acum Lebedele vor ucide timpul.

3′: Blakey se repezi în spate!

Doamne, cine altcineva nu poate respira? Prea mult timp pentru Lebedele să păstreze mingea! Trebuie să marcheze!

3′: INFERIOR LATERAL DE OȚEL. CE SE ÎNTÂMPLĂ?!?

Collingwood se rostogolește peste Lebedele! Florent nu trebuia decât să se repezi în spate! În schimb, l-a spart, Mihochek l-a sufocat, a căzut pe Sidebottom și a fost trimis înapoi.

TREI PUNCTE. 2H42 PENTRU JUCAT. TOATE COLLINGWOOD CHIAR ACUM.

5′: HOSKIN-ELLIOTT A TĂUTAT GOL

Este un NOU. INDICA. JOC.

4:01 la ceas! Un balon de la Parker la mijlocaș a fost suficient pentru ca Pies să spargă. Josh Daicos a găsit WHE cu o lovitură pătrată inteligentă și, deși a scăpat marcajul, a avut timp să se întoarcă și să spargă.

5′: Gulden cu încă un tackle mare!

Elliott aproape a pătruns pentru un șut în poartă, dar Gulden la dezbrăcat. Ține mingea. Lebedele încearcă din nou să-l încetinească.

6′: Goluri de la Mihochek! Plăcinte înapoi la 15!

A avut destul pentru ca arbitrul să sufle pentru scor, iar Pies răspund din nou! 5:25 pe ceas, Collingwood are nevoie de trei goluri pentru a câștiga.