Golf Australia face ca sprijinul parental să fie o prioritate, având ca scop menținerea femeilor în locurile lor de muncă

[ad_1]

Este ora 7:30 la Londra când Stacey Peters ridică telefonul.

„Îmi pare rău dacă vorbesc puțin încet, fiica mea încă doarme”, a spus managerul de cursuri pentru femei din Golf Australia.

„Promit că sunt, în general, ceva mai entuziast”.

Stacey nu are de ce să-și ceară scuze. Faptul că acceptă un interviu la această oră spune multe despre entuziasmul ei pentru jobul ei. A fi flexibil și a se adapta la responsabilitățile de îngrijire face parte din viața de zi cu zi, deși s-ar putea să nu fie încă complet normalizat pentru femeile care lucrează în sport, în special în înaltă performanță.

Peters tocmai a încheiat o săptămână de susținere a amatorilor de elită la recentul Campionat Mondial de Amatori de la Paris. Este un eveniment uriaș pentru jucătorii de golf în curs de arăta de ce sunt capabili și în timpul acestui turneu, Stacey a fost căpitanul echipei feminine australiene formată din Kirsten Rudgeley, Kelsey Bennett și Maddison Hinson-Tolchard.

Echipa mondială de golf amatori a Australiei pozează pentru o fotografie la Paris.
Echipa de golf de amatori de elită a Australiei la Campionatul Mondial de amatori de la Paris.(Furnizat: Stacey Peters)

Programul de înaltă performanță (HP) Golf Australia joacă un rol important în sprijinirea acestor sportivi pe parcursul dezvoltării lor, inclusiv prin asigurarea faptului că personalul HP este prezent la fiecare etapă a acestor turnee internaționale.

Dar pentru proaspăta mămică Stacey, să sară într-un avion pentru a continua să facă meseria pe care o iubește a fost puțin descurajantă, iar să-și părăsească fiica de 16 luni, Zoe, a fost de neimaginat.

„De îndată ce am menționat: „Nu cred că pot rămâne fără Zoe două săptămâni și jumătate”, Brad (Brad James, directorul general al HP la Golf Australia) a spus: „Ce ar trebui să facem?”, a spus Peters. .

Golf Australia se străduiește să își atingă obiectivul strategic de echitate de gen nu numai prin atragerea și recrutarea femeilor talentate în roluri de înaltă performanță, ci și prin păstrarea acestora.

Faceți din sprijinul părinților o prioritate

Pentru a se asigura că Peters poate continua munca pe care o iubește, Golf Australia a acoperit costurile de călătorie ale lui Zoe și s-a oferit să plătească pentru ca o altă îngrijitoare să meargă cu ea la Paris, astfel încât să se simtă mai bine pentru a-și face treaba.

Zoe Peters ține în mână un club de golf din plastic și o minge și merge pe teren.
Stacey Peters și-a putut duce fiica de 16 luni, Zoe, într-o călătorie de muncă în Franța.(Furnizat: Stacey Peters)

Strategia Golf Australia Vision 2025 se concentrează pe crearea de eroi mai vizibili pentru a inspira generațiile viitoare de fete cu mai multe antrenoare de sex feminin în roluri pentru a dezvolta aceste jucătoare. O parte cheie a acestei strategii este sprijinirea mamelor care lucrează prin Programul de înaltă performanță Golf Australia.

Sprijinirea femeilor care s-au întors la o carieră în sport de ceva timp, cum ar fi concediul parental, este ceva ce guvernul victorian a identificat, de asemenea, ca având nevoie de o atenție mai personalizată. Ultimele programe de burse ale Biroului pentru femeile din sport și recreere au inclus un flux specific pentru femeile care și-au întrerupt cariera, evidențiind sprijinul diferit de care unele femei ar putea avea nevoie.

Brad James, Managing Director of High Performance din Golf Australia, vede provocările cu care se pot confrunta femeile în spațiul de înaltă performanță și îmbrățișează strategia golfului de a ajuta la schimbarea echipei sale.

Un portret al lui Brad James.
Sprijinirea familiilor cu îngrijirea copiilor, însoțitori de călătorie și flexibilitate continuă este de bun simț pentru a menține femeile pe calea lor profesională, spune Brad James.(Furnizat: Golf Australia)

“Performanțele de înaltă performanță sunt foarte greu de găsit, deoarece există o astfel de nevoie de a călători, în special pentru sportul nostru, unde majoritatea sportivilor noștri sunt stabiliți în străinătate. De cele mai multe ori îi slujiți pe acești sportivi din întreaga lume. Așa a fost cum să ai în continuare cel mai bun personal sau să păstrezi cel mai bun personal.

„Nu vreau ca cineva ca Stacey să plece, nu vreau ca niciunul dintre oamenii noștri buni să plece, așa că trebuie să încercăm să găsim o modalitate de a-i păstra”.

James consideră că sprijinirea femeilor și familiilor cu îngrijirea copiilor, însoțitori de călătorie și flexibilitate continuă ca o piesă sensibilă a puzzle-ului atunci când vine vorba de atragerea și păstrarea femeilor care lucrează în sport. Costul suplimentar pe care îl implică acest nivel de sprijin este, de asemenea, ceva ce el vede ca parte a acestuia, nu este diferit de alte stimulente ale personalului.

„La sfârșitul zilei, îl adăugați la o linie bugetară. Este o prioritate și, dacă este o prioritate, veți găsi o modalitate de a finanța asta. Și aveți [women] în cadrul echipei noastre este o prioritate.

Stacey vorbește cu Luke pe o potecă pe terenul de golf, în timp ce Zoe doarme în cărucior.
Peters a reușit să o ducă pe Zoe pe cursă în căruciorul ei atunci când a trebuit.(Furnizat: Stacey Peters)

„Când te uiți la organizații, ei încearcă întotdeauna să se asigure că personalul este mulțumit. Acum, dacă faci asta prin ieșiri sociale, bonusuri, orice ai face, pentru mine asta este doar o parte a unui proces pentru a te asigura că personalul este fericit, astfel încât să își pot îndeplini rolul cât mai bine.

„Poate fi să oferim un computer bun, o mașină de companie, care să le poată oferi un serviciu de îngrijire a copilului lor.

“Organizațiile fac deja aceste lucruri. Pur și simplu nu au adăugat această linie de îngrijire a copiilor. Dau computere personalului, le dau parcare, le dau haine, care este diferența?”

Sprijinul este legat de performanță

Această abordare a reținerii personalului cu responsabilități familiale și de îngrijire depășește, de asemenea, satisfacția personalului, deși acesta este un motiv bun pentru a sprijini personalul în aceste roluri HP de înaltă presiune, dar pentru James, este, de asemenea, strategică și legată de performanța generală a organizației și sportivii lor.

„Voi face orice pentru a mă asigura că personalul nostru își joacă rolul pentru că atunci știu că sportivii mei se îmbunătățesc, ceea ce încercăm în cele din urmă să facem.

„Dar ceea ce sperăm este ca femeile să se uite la sportul nostru și să spună că este un sport în care s-ar putea să vreau să intru, pentru că s-ar putea să vreau să lucrez în el. S-ar putea să vreau să joc în el”.

Stacey Peters joacă un șut.
Peters este un fost jucător de turneu LPGA și LET.(Getty Images: David Cannon)

Pentru Peters, această abordare personalizată și de la caz la caz pentru a-și satisface nevoile i-a întărit dragostea pentru jobul său, sportul și organizația sa.

“Mă simt și mai susținut de Golf Australia acum, datorită a ceea ce au făcut. Așa că sunt ca, în asta, știi ce vreau să spun? Dragostea mea pentru lucrul pentru Golf Australia a trecut la un alt nivel, din cauza asta.

„Știu că au mers dincolo de mine și așa că nu iau asta ca de la sine înțeles”.

Iarba nu este întotdeauna mai verde

Abordarea golfului de a sprijini personalul cu familii tinere nu este disponibilă pe scară largă în alte organizații sportive.

Peters reflectă asupra realităților cu care se confruntă unele femei în acest spațiu atunci când decid să întemeieze o familie și dacă a fost plasată și într-o situație în care nu i s-a oferit îngrijire și sprijin suplimentar.

Copiii se cațără peste un bărbat care stă pe pământ în fața unui tablou de bord de golf.
Golf Australia a oferit bone pentru personalul său în timpul unei călătorii recente la Paris pentru Campionatul Mondial de Amatori.(Furnizat: Stacey Peters)

„Dacă nu pot face o mare parte din călătorii, nu-mi pot face și treaba. Așa că cred că poți începe să te uiți la alte opțiuni care poate nu sunt în sport și asta pentru mine, chiar și gândul la asta. pentru mine acum nu mă face foarte fericit.

„Evident că aș gândi foarte diferit, pentru că vrem 100% să avem o familie și nu este un secret că nici eu nu vreau doar un copil, așa că vreau să o fac să funcționeze.

„Vreau să lucrez în sport și vreau să lucrez în golf. Dar dacă nu ar fi fost atât de susținător, ei bine, cred că aș căuta [at my job] foarte diferit.”

Se încarcă conținut Instagram

Peters speră că abordarea luată de Golf Australia pentru a o susține în spațiul HP va deveni o normă mai mare în sport pentru ca femeile să obțină intrarea în sporturi mai tradiționale dominate de bărbați și în poziții dominate de bărbați în aceste sporturi.

„Cred că pentru a menține personalul feminin bun în acest sport în această perioadă din viața lor, cred că acest tip de abordare este esențial pentru ca alte organizații să funcționeze”, a spus Peters.

De asemenea, James dorește ca mai multe organizații sportive să fie mai deschise la sprijinul de la caz la caz pentru a menține mai multe femei în aceste roluri, astfel încât să vedem mai multă progres.

„Dacă este ceva, doar fii deschis la discuții cu angajatul tău. Nu te gândi doar „ei bine, nu, asta nu este ceva ce se face”.

„Dacă mai multe organizații sportive pot echilibra adaptarea unui pic mai mult sprijin pentru femei în această etapă a vieții lor, mai multe femei precum Stacey pot continua în carierele pe care le iubesc fără să se teamă că a alege să aibă o familie înseamnă să-și piardă locul de muncă”.

ABC Sport colaborează cu Siren Sport pentru a îmbunătăți acoperirea femeilor australiene în sport.

Kasey Symons este cercetător la Sport Innovation Research Group de la Universitatea Swinburne din Melbourne și co-fondatoare Siren: A Women in Sport Collective.

Add Comment